نخستین کتاب: تاریخ اجتماعی اصفهان در عصر ظل السلطان

قسمتی از پیشگفتار:

بر خلاف آن چه به نظر می آید، اصفهان عصر قاجار شهر خاموشی نبود که در کنج پیری، با رویای طلایی گذشته، احتضارش را به انتظار نشسته باشد...

 کتاب تاریخ اجتماعی اصفهان در عصر ظل السلطان  به واقع انعکاس اخبار روزنامه فرهنگ اصفهان است . این روزنامه به مدت 13 سال در دوره ظل السلطان از سال 1296 قمری تا 1308 قمری در اصفهان انتشار می یافت و بنا به خاصیت روزنامگی خود ابعاد مختلفی از زندگی مردم را انعکاس داده است.

هم چنان که با خواندن یک روزنامه در روزگار ما می توانیم به این معنا برسیم، این اخبار روزنامه فرهنگ نیز تصویری زنده و دلکش از مردمان دوران خود را ارائه می دهند. این که مردم 150 سال پیش چگونه زندگی می کردند و چگونه عمر می گذراندند، چگونه تفریح می کردند، چگونه معیشت خود را سامان می داند، چگونه بر سر یکدیگر کلاه می گذاشتند، و خلاصه تعاملات آنها با یکدیگر و با حکومت چگونه بود.

 به همین خاطر اخبار مذکور در هشت فصل حکومت و مردم اصفهان - قشون نظامی و اصفهان - تحولات عمران شهری اصفهان - فرهنگ و تعلیم و تربیت در اصفهان - بهداشت و درمان شهر اصفهان - آداب و رسوم ، اعتقادات و سرگرمی ها- حوادث شهر اصفهان - ارامنه اصفهان و حکومت تقسیم بندی و مرتب شده اند.

 

این کتاب در 379 صفحه در سال 1383 توسط انتشارات دانشگاه اصفهان به چاپ رسید و اکنون نیز چاپ آن به پایان رسیده و نایاب است. می توانید در کتابخانه ها سراغی از این کتاب بگیرید.

/ 2 نظر / 65 بازدید
زهره

سلام ببخشید نویسنده این کتاب کی هست؟

زهره

نویسنده این کتاب کی هست؟