36 سال پیش ششم تیر 1357

از اثرات هم زمان امینی که  بگذریم، برای یک مورخ شهری ، مجموعه روزنامه های اخگر و اصفهان امروزه به عنوان دو سند ارزشمند و قابل اعتنا باقی مانده اند. دو سندی که از خلال سطور آن می توان به یک تصویر تمام نما از شهر دست یافت. و مگر تاریخ چیزی جز بازنمایی و بازسازی گذشته  است؟ کتاب «تحولات عمران و مدیریت شهری اصفهان» از بنده بیشتر بر پایه روزنامه «اخگر» استوار است و کتاب «تاریخ نساجی اصفهان» بیشتر بر داده های روزنامه «اصفهان» متکی است. بجز آن هزاران نکته و مطلب ناب و زیبا می توان از دل این دو روزنامه به در آورد. به حدی که تهیه یک کتاب یا انجام یک پژوهش بدون مراجعه به این دو سند «ناقص» می باشند. برای دریافت بخشی از روزنامه اخگر و اصفهان به این وبسایت رسمی مربوط به ایشان مراجعه نمایید:

http://www.amirgholiamini.com/

وقتی امیرقلی امینی در ششم تیر سال 1357 بدرود زندگی گفت، بسیاری از روزنامه نگاران شهر تازه فهمیدند که حامی و پدر خود را از دست داده اند. روزنامه راه نجات یک روز بعد نوشت:

« دیروز ساعت نیم بعد از ظهر آقای امیرقلی امینی، مدیر دانشمند و با شهامت روزنامه اصفهان به دنبال یک دوران طولانی نقاهت به ابدیت پیوست. و مرگ وی ثلمه جانگدازی به فرهنگ و عالم مطبوعات وارد ساخت. امیرقلی امینی در هنگاامی قلم به دست گرفت و به تنویر افکار و دفاع از حقوق مردم پرداخت که جامعه در پنجه قهار بی سوادی و فقر فرهنگی گرفتار بود. و کمتر کسی یارای مقابله با زورگویان و متعدیان به حقوق جامعه را داشت. قلم سحار و شهامت گفتار نویسنده ای که دفاع از حق و عدالت و بالا بردن معرفت عمومی را وجه همت خود قرار داده بود و آن چنان بر پیکر مفاسد و پلیدی ها تازیانه می زد که به اندک مدتی او در بین جامعه اصفهانی به عنوان مدافع سرسخت حقوق عمومی کمال اشتهار یافت . امینی مدتی روزنامه اخگر و سپس روزنامه اصفهان را انتشار داد. او آن قدر به زادگاهش عشق می ورزید که حتی نام روزنامه خود را «اصفهان» برگزید و دریغا که اصفهان مدیر روزنامه اصفهان را از دست داد.

خدمات شادروان امینی منحصر به روزنامه نگاری نیست بلکه آثار ادبی و علمی زیادی به صورت کتب پر ارزشی از او به یادگار مانده است. کتاب امثال که فوق العاده جالب و در نوع خود بی نظیر است در واقع احیا کننده سنت ها و اصطلاحات و نکته های ادبی در قالب کلماتی موجز و کوتاه است که در جمع آوری و تلفیق و تفسیر و تدوین آن نویسنده بسی رنج برده است. امینی در کارهای اجتماعی نیز همواره پیش قدم بود و به ترقی و پیشرفت اصفهان سخت عشق می ورزید . او چند دوره نماینده انجمن شهر و رئیس انجمن بود و قدم های موثری در عمران وآبادی اصفهان برداشت . امینی در امور اجتماعی هیچ گاه مردم را از یاد نمی برد . ...

 (روزنامه راه نجات،  7 تیر 1357)

/ 1 نظر / 50 بازدید
پیام زمانی

سلام استاد گرامی چه قدر وبلاگتان منظم و پرمغز و خوب است. علاقه مند شدم همه‌ی مطالبش را به صورت کامل بخوانم. درباره‌ی اتوبیوگرافی حق با شماست. مثل اینکه عادت نداریم که بی‌پرده و صادقانه درباره‌ی خودمان صحبت کنیم. شاید شرم و تواضع یا شاید هم ترس و خودبزرگ‌بینی مانع می‌شود. اظهار نظر صادق هدایت درباره‌ی شرح حال خودش، این عادت قدیمی ما را خیلی خوب نشان می‌دهد