قهوه خانه ها را چه کنیم؟ تصمیم درست مدیریتی

انجمن ولایتی مثل یک مجلس محلی عمل می کرد. وقتی صحبت  از قهوه خانه ها در آن مجلس به میان آمد، حاج آقا نورالله نظری داد که می تواند الگوی مدیریتی برای همه زمان ها باشد. این اصل مهم که این که در زمان شور انقلابی، نباید تصمیمی گرفت که موضوع  یا نهادی را از اساس برداشت بلکه باید آن نهاد را با حال و هوای جدید تطبیق داد. مطابق خبر روزنامه او معتقد بود که اگر دستور به بستن قهوه خانه ها بدهند، که لابد در آن زمان نوعی تصمیم انقلابی و مثبت تلقی می شد، پی آمد این تصمیم آن خواهد شد که ده هزار نفر بیکار شده و به دزدان و گدایان مملکت افزوده خواهد شد. پس در بلند مدت این کار اثرات منفی بیشتری دارد. او نیز چنین نظری نداد. لذا مدتی بعد مدیران شهری از مسئولین قهوه خانه ها التزام گرفتند که کارهایی را در آنجا انجام ندهند. این التزام نامه نیز در پایان خبر می آید.

اینک متن خبر و نظر حاج آقا نورالله و در نهایت التزام نامه مذکور به نقل از روزنامه های آن زمان

«سه شنبه 25 ابتدا در باب قهوه‌خانه‌ها مذاکره به میان آمد که وجود آنها اسباب وقوع معاصی و اشاعة منکرات است. حضرت ثقه‌الاسلام:«ما خواستیم قهوه‌خانه‌ها را ببندیم، ملاحظه کردیم دیدیم که ده هزار نفر از کار باز مانده، ‌‌بی‌نان و معیشت خواهند ماند و شغلی که به آن رفع حاجت خود نمایند درکار نیست و ناچارمی‌‌شوند از اینکه بر عدة دزدان و مفسدان بیفزایند و یا در رهگذر‌ها تکدی کنند. از این جهت قرار گذاردیم که چند نفر از انجمن و یک نفر از طرف حکومت از قهوه‌خانه‌ها ترصد و محارست نمایند که منکرات واقع نشود و وافور کشیده نشود و به جای قصه‌های باطله و اکاذیب مفتریه، که نقال‌ها می‌‌گویند و وقت مردم را تلف می‌‌کنند، روزنامه بخوانند»

پس جناب آقا میرزا ابوتراب نائینی و حاجی میرزا جعفر و آقا سید‌هادی از طرف انجمن و یک نفر از طرف حکومت معین شدند که بروند و التزام بگیرند که قمار و شرب خمر و فواحش در قهوه‌خانه‌ها نشود و تریاک استعمال نکنند و روزنامه بخوانند. »

(روزنامه جهاد اکبر، 1 شعبان 1325)

التزام نامه‌ای که با صاحبان قهوه‌خانه‌ها بستند بدین قرار بود:

«‌ابداً عملی که خلاف شرع باشد در آنجا نشود. وافور کشیده نشود. امارد و اطفال مزلف در آنجا راه ندهند و به هیچ وجه قصه در آنجا گفته نشود مگر آنکه روزنامه برای کسب اطلاع و پیشرفت امور خوانده شود »

 (‌روزنامه انجمن مقدس ملی، 29 رجب 1325 )

برگرفته از کتاب «اصفهان از انقلاب مشروطه تا جنگ جهانی اول» تدوین عبدالمهدی رجایی، ص 31

/ 1 نظر / 126 بازدید
عرفان

سلام خدمت همشهری عزیز؛بسیار خوشحالم که میبینم کسانی هستند که به این شهر افسانه ای علاقه دارند و همه جوره دارند برای آن تلاش می کنند.واقعا از شما ممنونم بابت اطلاع سانی هاتون. من عرفان هستم و من هم مثل شما در زمینه اصفهان فعالیت میکتم البته به شکلی متفاوت،از آشنایی با شما خوشبختم...