خاطرات پال هنت (اصفهان در دهه پنجاه)

درباره حال و هوای اصفهان در دهه پنجاه شمسی به یک کتاب مهم برخورد کردم. پال هنت یک کشیش انگلیسی بود که در سال 1352 از انگلستان مأمور  هیأت مذهبی کلیسای انگلیسی در اصفهان گردید و به این شهر وارد شد. وی مدت 5 سال در اصفهان زیست و سپس در سال 1358 به تهران رفت و بعد از یک سال نیز عازم انگلستان گردید. در پنج سالی که او در اصفهان بود مدرنیته و هجوم خارجی ها خصوصا آمریکایی ها، انگلیسی ها و روس ها در این شهر چشمگیر بود. که نویسنده به درج آن صحنه ها اقدام کرده است:

«تعداد آمریکایی های در اصفهان به حدود ده هزار نفر رسید و به دنبال آنها چند شرکت انگلیسی هم فعالیت خود را در اصفهان آغاز کردند. که قرار بود احداث شهرکی واقع در 30 کیلومتری اصفهان را بر عهده گیرند. تعداد روس ها نیز در اصفهان کم نبود ولی آنها که عمدتاً در حوالی کارخانه ذوب آهن در حومه اصفهان زندگی می کردند به ندرت در شهر دیده می شدند» (ص 46)  وجود این همه خارجی در شهر اثرات زیادی نیز بر جا می گذاشت « نوع زندگی آمریکایی به سرعت فراگیر می شد. سوپرمارکت هایی به وجود آمده بود که علی رغم بالا بودن نرخ اجناسشان ، اکثر مردم به خرید از آنها رغبت داشتند، و حتی یک بار که کره محلی در اصفهان نایاب شد ، بلافاصله یکی از شرکت ها با هواپیمای اختصاصی مقدار زیادی کره مخصوص بادام زمینی از آمریکا وارد کرد » (ص 47)

پال هنت در کلیسای «لوقا» در خیابان عباس آباد برای این جماعت مسیحی کلیسایی تشکیل داده و موعظه می کرد. هم چنین بر کار مدیریت بیمارستان مسیحی یا بیمارستان انگلیسی ها (عیسی بن مریم) نیز اشراف داشت. در همین هنگام که زندگی در شهر جریان داشت، و نویسنده تماس و تعاملات خود با طبقات مختلف مردم شهر را به تصویر می کشید، طبقاتی مانند کابینت ساز، قلمزن، صوفیان و حتی طلبه ها، و به حدی با شهر تماس یافته بود که که در مراسم محرم نیز شرکت جسته و خاطراتی می آورد،  جرقه های انقلاب اسلامی زده شد و این خارجی به سرعت متوجه می گردد که برخورد مردم با او تغییر می یابد. در شهر نیز حوادثی اتفاق افتاد و  سرانجام در 22 بهمن انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. پال هنت علی اغم خارجی های دیگر در اصفهان ماند و حدود یک سال بعد نیز حال و هوای شهر و حوادث آن را دیده و به ثبت رسانیده است.

شاید مهم ترین حادثه ای که برای او مهم بوده است، تصرف بیمارستان مسیحی یا عیسی بن مریم در خرداد 1358 به دست نیروهای انقلابی و بیرون کردن کادر پیشین بود که شرح ماجرا را به طور مفصل در اینجا بازگو کرده است. (ص 70) بالاخره مشکلاتی که برای او و همکارانش به وجود آمد باعث شد بار سفر تهران را بسته و سرانجام نیز راهی انگلستان شود.

 

پال هنت خاطرات خود در این مدت را نوشته و تصویری جالب و دلکش از عینک یک خارجی در آستانه انقلاب اسلامی از اصفهان به یادگار نهاده است. نکته ظریف آن که در این کتاب به طور مفصل فعالیت های هیأت های مذهبی مستقر در اصفهان را به تصویر کشیده و از مراکز، موسسات و مدارس این هیأت ها پرده بر می دارد. موسساتی برای نابینایان ، درمانگاه ها و موسسات آموزشی که در پرده خدمات آموزشی به کار تبلیغ مسیحیت نیز مشغول بودند.

« دو سه خانواده آلمانی نیز در اصفهان بودند که تحت نظر کلیسای انگلیسی یک مدرسه ویژه پسران نابینا را سرپرستی می کردند در بین آنها شخصی به نام کریستوفل وجود داشت که این کار را از پنجاه سال قبل آغاز کرده بود » (ص 124)

خاطرات پال هنت که به نام «کشیش های انگلیسی در دوران انقلاب اسلامی ایران» نام گرفته و توسط انتشارات اطلاعات به چاپ رسیده است، دارای 185 صفحه می باشد که اغلب صفحات آن مربوط به حوادث اصفهان است. بنا بر این می تواند به عنوان یک منبع مهم راجع به اصفهان در دهه پنجاه مورد توجه قرار گیرد.

خاطرات پال هنت ( کشیش های انگلیسی در دوران انقلاب اسلامی)

ترجمه حسین ابوترابیان

انتشارات اطلاعات چاپ سوم (1382)

 

/ 0 نظر / 118 بازدید