نوری به داخل حمام های عمومی

با آن که حمام ها، یکی از مکان های عمومی و پرتعداد و پر مراجعه شهرها بودند، اما گنجینه تصویری ما از داخل و بیرون حمام ها بسیار کم است. معماری حمام یک معماری درون ریز است. بیرون آن تعریفی ندارد که عکاسی یک فیلم عکاسی را به خاطر آن خراب کند. حمام ها اغلب در مکانی پایین تر از سطح زمین ساخته می شدند. به این دلیل که در زمستان گرمای داخل آن به خارج سرایت نکند. نیز هیچ پنجره ای نداشتند تا فرصتی برای جلوه به معمار بدهد. اگر حمام ها زیبایی داشتند، مربوط به همان سردرب ورودی و سپس طاق های گنبدی آن بود که قطعات شیشه، نور را از بالا به داخل حمام می تاباند.

پس هر چه هست مربوط به داخل حمام می شود، اما به دلیل فقدان پنجره و نبود نور کافی ، برداشتن عکس از داخل حمام نیز شدنی نبود. به همین دلیل ما اگر چیزی از داخل حمام داریم ، بیشتر «طرح» است که مثلاً پاسکال کست از داخل حمام خسرو آغا کشیده است. بنابر این ما فقط از طر یق نوشته ها می توانیم تصور کنیم در داخل حمام های عمومی چه خبر بوده است! اما در طی سال های دهه پنجاه به بهانه ای، روزنامه های محلی اولیای اصفهان،  گزارشی از وضع حمام های شهر تهیه کرد و چند عکس از داخل آنها برای ما به یادگار گذاشت. نکته جالب خزانه حمام بود که تا آن زمان نیز از آن استفاده می شده است. این عکس ها بیانگر بخشی از زندگی اجتماعی شهرنشینان در چند دهه پیش بوده است که در اینجا درج می شود.

/ 1 نظر / 137 بازدید
آقاجانی

با سلام استاد و دوست ارجمند جناب رجایی ،حمام تاریخی یزداباد شهرابریشم هم اکنون در حال مرمت است .عذرم را بپذیرید که حضوری خدمتتان نرسیدم ولی فرصت را مناسب دیدم حال که به صفحه پرخیر و برکت آراسته به تلاشتان آمده ام از شما دعوت نمایم تا قدم بر چشم من نهاده ضمن بازدید از این حمام قدیمی که روزی با یکدیگر از آن بازدید کردیم باری دیگر بازدید نمایید و دیدارها را تازه کنیم با تشکر فراوان (ارادتمند شما روح الله آقاجانی)