تصویری از عزاداری مردم اصفهان 60 سال پیش

«چند سال است در باشگاه افسران از شب هشتم تا پانزدهم محرم از ساعت 7 تا 10 شب  عزاداری حضرت خامس آل عبا علیه السلام بر پا می باشد اما عزاداری امسال در شب های معین به طور بی سابقه ای بود. باشگاه به طور مجللی غرق در امواج الکتریک و اهالی اصفهان دسته دسته از زن و مرددر این عزاداری شرکت می نمودند به قسمی که از همان اول شب دیگر جایی برای نشستن پیدا نمی شد. بهترین و نامی ترین وعاظ ، به وعظ و ذکر مصیبت مشغول بودند و هر کدام طبق برنامه معین در ساعت معینی به منبر می رفتند و دسته های متعدد سینه زن و زنجیر زن در این محضر بی ریا شرکت می کردند به علاوه به وسیله دستگاه فرستند لشکر که به باشگاه وصل بود کسانی که در منزل خود بودند نیز از این مجلس مصیبت استفاده می نمودند.

به غیر از باشگاه افسران و مدرسه چهارباغ که مردم با شرکت در آنها اخلاص و ارادت خود را نسبت به خاندان علی ابن ابی طالب علیه السلام ابراز نموده، در تکایا و خانه ها نیز مجالس متعددی منعقد شده بود که در سال های گذشته نظیر نداشت من جمله طبق معمول سنواتی در باغ نو، به وسیله جناب آقای معتمدالدوله و در حسینه حاج زرگر باشی و منزل آقای ملک صالحی ، لاهیجی، عمومی، مشیرزاد، حاج کریم معمار، جعفر فشارکی مدیر محترم روزنامه طوفان، کوپایی و صدها محل دیگر که هر کدام وعاظ نامی وخطبای بزرگ به ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا مشغول بودند. علاوه بر این مجالس سوگواری  دسته های متعدد در گوشه و کنار شهرو در خیابان ها مشغول عزاداری بوده وهر کدام به نحوی برای خامس آل عبا تعزیه داری می نمودند.

 روزنامه چهلستون، شماره 141، 26 شهریور 1333 محرم 1374

/ 2 نظر / 328 بازدید
اصفهان فردا

مطلب شما در پایگاه خبری فوتبال ایرانی منتشر شد. http://esfahanefarda.com/index.aspx/n/4216 در صورتی که lمطالب این وبگاه تالیف جنابعالی است، آماده همکاری حرفه ای با شما هستیم. در صورت تمایل با ایمیل ما به آدرس زیر تماس بگیرید info@esfahanefarda.com