چرا باید از پل فلزی سپاسگزار بود؟

 

پل های خواجو و سی وسه پل در زمانی احداث شده که از وسایل موتوری سنگین امروزی خبری نبوده است.  این پل ها با مصالح ساختمانی محدود آن دوره ودر کیفیتی که مصالح ساختمانی عصر حاضر و وسایل فنی ماشینی جدید وجود خارجی نداشته است بنا گردیده است.... فشار وارده بر پل ها روز به روز با اختراع موتوری جدید سنگین تر شده است... کامیون های سنگین 20 تن و 30 تن جای کامیون های 2 تن و 3 تن سابق را گرفته است.  اهمیت و اعتبار پل های دوره صفویه در این است که بعد از سه قرن ونیم در حالی که فشار وارده بر پل ها بیش از پنجاه برابر افزایش یافته است همچنان استوار و برقرارمانده است. این است که از لحاظ حفظ آثار تمدن گذشته لازم است از تردد وسایط نقلیه سنگین از روی پل های مذکور جلوگیری شود و برای این منظور ساختمان پل جدید زاینده رود مورد توجه واقع و بعد از مذاکرات مفصل و جر و بحث فراوان وزارت راه عهده دار ساختمان پل جدید متناسب با زمان گردید و از بهار سال 1327 شرکت آراسته پیمانکار رسما شروع به کار نمود. مقرر بود که کار پل سازی در پایان سال  29 کاملا خاتمه پذیرد ولی متأسفانه به علت کمبود سیمان، آهن و سایر اشکالات، پیشرفت عملیات پل سازی به کندی صورت گرفته است.   کل هزینه ساختمان در حدود 35 میلیون ریال بالغ خواهد گردید. طول کلی پل 145 متر ومشتل بر دو دهانه 24 متری و دو دهانه 6 متری و یک دهانه 28 متری است عرض پل عبارت از 11 متر سواره و 30/2 متر از هر طرف پیاده رو است.  فعلا بنا به نظر مهندس ناظر پروژه به خاطر بی پولی متوقف شده است.

روزنامه اصفهان،   خرداد 1331.

خبر مربوط به راه میان رودخانه از روزنامه مجاهد که توسط علی مجاهد در آن سال ها در اصفهان منتشر می شد

جلوگیری از انهدام پل های تاریخی

مشاهده می شود با کمال تأسف کامیون های سنگین بدون توجه به عواقب وخیم آن، از پل های مارنان و سی و سه پل به جای عبور از  جاده جدیدالتأسیس در  وسط رودخانه زاینده رود، باز از روی همان پل های تاریخی عبور می نمایند و این عمل بی رویه را جز دهن کجی چیز دیگری نمی توان نام نهاد.

روزنامه مجاهد،  تیر 1336

 

/ 4 نظر / 24 بازدید
محسن

درود آگاهی بخش بود به روزیم با گزارش چهارمین همایش هفته اصفهان با سپاس

صفری

آقا سلام. میگم خیلی با سرعت می نگارید؟! یه هفته ای نمیایم کلی مطلب جدید اوم بالا؟! میگم فقط استمرار و پیوستگی شرط وبلاگ داریه!!! فک کنم هفته ای یک مطلب کفایت میکنه تا برای همیشه وبلاگ به روز باشه!!!

صفری

سلام مجدد. دکتر قنوات یه مطلبی درباره وبلاگ شما نوشته . نمی دونم دیدی یا نه؟ ولی جالبه

مرکز توزیع شارژ

من با اینکه معنی و کاربرد دو کلمه ی (گذار) و (گزار) رو می دونستم، اما به غلط همیشه از سپاسگذار استفاده می کردم! در حین تحقیق به مطلب شما برخوردم و مطالعه کردم؛ امیدوارم موفق باشید سپاسگزارم