معرفی کتاب مجموعه مقاله های همایش حمام در فرهنگ ایرانی

 اصفهان از شهرهایی است که به دلیل قدمت تاریخی و ماندگاری آثار ،  «حمام دار»  نیز هست. یعنی بخشی از میراث گذشته اش که اکنون به ما رسیده، حمام های قدیمی هستند. حمام ها زندگی اجتماعی قدیم را بسیار روشن و بی پرده به تصویر می کشند. حمام مهدی قلی بیک در مشهد ، حمام سلطان امیر احمد در کاشان، حمام گنجعلی خان در کرمان و حمام علی قلی آقا در اصفهان موزه ها یا نمایشگاه هایی از پستو های روزگار قدیم هستند.

هم زمان با رشد توجه به تاریخ اجتماعی و مردم شناسی ، مطالعات حمام هم گسترش یافته است. یکی از این کارها کتاب«حمام عمومی در جامعه و فرهنگ و ادب دیروز» اثر محمود روح الامینی می باشد که در سال 1386 توسط انتشارات اطلاعات منتشر شد.

در خرداد 1382 همایشی توسط میراث فرهنگی تحت عنوان «همایش حمام در فرهنگ عمومی» برگزار شد که مجموعه مقالات آن شامل 38 مقاله در سال 1384 توسط این سازمان انتشار یافت. (کتاب 430 صفحه می باشد) در مقالات مختلفی که در کتاب مذکور انتشار یافته است جنبه های مختلف معماری، فرهنگ، و آداب حمام مورد مطالعه قرار گرفته و نیز چندین حمام در سراسر کشور معرفی گردیده اند.

چند مقاله از این کتاب که به اصفهان مربوط می شد معرفی می گردند:

حمام به شیوه اصفهانی (فرهاد فخار تهرانی)

حمام و آداب حمام رفتن ارمنیان (لئون میناسیان)

مرمت، احیا و تغییر کاربری حمام وزیر اصفهان (محمد حسین وافی)

حمام رهنان (لیلا ذاکر عاملی ـ عیسی اسفنجاری)

مشخصات کتاب:

مجموعه مقاله های همایش حمام در فرهنگ ایرانی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

بهار 1384

/ 2 نظر / 165 بازدید
کشاورز

با وجود تاکید خیلی زیاد اسلام روی نظافت و انواع غسل‌های واجبی که تعیین کرده و مساله نجس-پاکی و چه و چه و چه سوال اینجاست که چرا خانه‌ها، مگر بعضی خانه اعیان، حمام شخصی نداشتند. حتی در مورد خانه‌های اعیان هم می‌شود داشتن حمام را محدود به زمان خیلی متاخر کرد. اما چرا؟

شبنم

ببخشید ازتون یه سوال داشتم، این کتاب رو که معرفی کردید میشه تهیه کرد از بیرون یا فقط باید در میراث مطالعه کنیم؟