تاریخچه بیمارستان های شهر اصفهان

 

بیمارستان جزوی از تاریخ اجتماعی شهر است. شاید دانستن این که در چه زمانی فلان بیمارستان پایه گذاری شده و چگونه و توسط چه کسانی ساخته شده است برای بسیاری جالب باشد. به هر حال در این مقاله که در مجله علمی پژوهشی مدیریت اطلاعات سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به چاپ رسیده است سیر شکل گیری شش بیمارستان شهر را از انقلاب مشروطه تا سال 1320 بررسی کرده اطلاعاتی در این زمینه ارائه داده ام. به عنوان نمونه بیمارستان خورشید بیمارستان عیسی بن مریم بیمارستان امین و ... مورد مطالعه قرار گرفته اند.

 

چکیده


مقدمه: از مؤسسات مهم شهر که با جان شهروندان ارتباط مستقیم دارد، بیمارستان‌ها هستند. این مقاله مروری بر چگونگی تأسیس و برپایی بیمارستان‌های جدید شهر اصفهان است که داستان را از اواخر عصر قاجار آغاز کرده، در دوره‌ی مشروطه مکثی نموده و در عصر رضا شاه به طور مفصل، پایه‌گذاری بیمارستان‌های مهم شهر را به تصویر می‌کشد.

روش بررسی: منابع این مقاله بر مبنای اخبار و مطالب روزنامه‌ها می‌باشد. آشکار است مراجعه به این نوع منابع برای نشان دادن فضای واقعی حاکم بر وضعیت بهداشتی- درمانی شهر و نیز انعکاس سخن روزنامه‌نگاران، یعنی شهرنشینان که مخاطبین و حاجت‌مندان این مؤسسات هستند، برای تبیین تصویر واضح‌تری از اوضاع مفید‌تر به نظر می‌رسد، تا مراجعه به اسناد و گزارش‌های خشک اداری که ماجرا را فقط از دید اولیای امور دیده‌اند.

یافته‌ها: تا سال 1320 هجری شمسی تعداد شش بیمارستان در اصفهان راه‌اندازی شد که تعدادی به وسیله‌ی بخش خصوصی و تعدادی دیگر به وسیله‌ی بخش نیمه خصوصی (شهرداری‌ها و هیأت‌های مذهبی) بر پا گردیدند. میزان مشارکت بخش دولتی نیز در حد حمایت و تشویق بود.

نتیجه‌گیری: نظام نوسازی شهری، بالا رفتن سطح سلامت جامعه در عصر رضا شاه و مشارکت بخش‌های مختلف خصوصی، نیمه خصوصی و دولتی در این دوره موجب گردید تا نیازهای بیمارستانی شهر اصفهان در عصر رضا شاه تا حدودی مرتفع گردد.

برای دریافت فایل پی دی اف مقاله کلیک کنید:

http://www.him.mui.ac.ir/index.php/him/article/view/820

/ 0 نظر / 106 بازدید