معرفی کتاب اسناد بلدیه و شهرداری اصفهان

 اسناد و مدارک هر سازمان بهترین تاریخچه از فعالیت های آن سازمان است بخصوص اگر سازمانی مثل شهرداری باشد که دارای ابعاد و گستره فعالیت زیادی است.

 از کتاب های مفید و جالبی که در سال 1391 توسط شهرداری اصفهان انتشار یافت، «اسناد بلدیه و شهرداری اصفهان» است که در دو جلد صدها سند مربوط به فعالیت های مختلف بلدیه را گرد آوری و بازنویسی کرده است. این اسناد برخی مطالب رو زنامه هاست که چون نسبتی با فعالیت های شهرداری داشته است، در آرشیو شهرداری بوده و برخی اسناد و گزارش هایی از فعالیت های شهرداری است و برخی عکس و نقشه می باشد.

گستره زمانی زیاد کتاب که شامل یک صد سال می باشد  و حجم فوق العاده این اسناد ، موجب شده است که تدوین گران کتاب در انتخاب اسناد ناچار به گزینش شده و شاید بسیاری از مطالب به صورت یک یا دو سند در کتاب آمده باشد اما همین اسناد باید در کنار مطالب روزنامه ها و اسناد دیگری قرار گرفته تا یک «روایت» را تشکیل دهند. به عنوان نمونه راجع اجبار حمامی های شهر به استفاده از دوش و جمع کردن خزینه ها، یکی دو سند و آگهی شهرداری در این کتاب دیده می شود،(ج1، ص 309) اما سود جستن از مطالب و منابع دیگر بود که مقاله «بهداشت حمام های عمومی و نقش شهرداری» را خلق کرد.

به هر حال این صدها سندی که در این دوجلد کتاب گرد هم آمده اند، بخش هایی از فعالیت های شهرداری و در واقع تاریخچه شهر را به تصویر کشیده اند که بسیار به کار مورخین شهری و شهرسازان خواهد خورد. امیدواریم  روابط عمومی باقی سازمان ها و موسسات نیز با انتشار بخشی از اسناد مهم خود ، به بازسازی تاریخ این شهر کمک نمایند.

نام کتاب: اسناد بلدیه و شهرداری اصفهان ؛ از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی

پدید آورنده: شهرداری اصفهان

ناشر: سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان

دو جلد : حدود 1200 صفحه

سال انتشار : 1391

قیمت دوره دو جلدی: 40 هزار تومان

 

/ 0 نظر / 176 بازدید