توجیه در یک پاراگراف! (داستان حمام خسرو آقا)

جواب: شما در سوابق این حمام مشاهده می کنید که در زمان رژیم سابق مصوبه ای به تصویب رسیده است از طرف مقامات بالای آن رژیم که این حمام به جایی بین کاخ چهلستون و عمارت عالی قاپو منتقل شود. و حتی هزینه‌های آن هم پیش بینی شده بود. یک بخشی را استانداری و بخش دیگر را هم قرار بود سازمان برنامه ریزی کل کشور تأمین کنند تا این حمام به آن منطقه منتقل شود. که با تغییر رژیم این امر صورت نپذیرفت و حمام خسرو آقا در اوایل انقلاب با یک عملیات بمب گذاری مواجه شد و بخش هایی از آن تخریب شد و به حالت نیمه مخروبه درآمد . از یک طرف مردم سابقه ذهنی مثبتی نسبت به این مکان نداشتند. و این نیمه مخروبه بودن آن هم یک سری مشکل امنیتی را برای ساکنین محل ایجاد کرده بود.

و از طرف دیگر میراث فرهنگی هم پس از گذشت سال‌ها اقدام موثری برای بازسازی آن انجام نداده بود. من خودم سفری به رومانی کردم و در آنجا با یک پروفسور که در زمینه جابجایی ساختمان‌های بزرگ اعم از تاریخی و غیر تاریخی تخصص داشت دیدار کردم و کارهایش را از نزدیک دیدم. بعد از او دعوت کردم که به اصفهان بیاید. در شهرداری اصفهان نیز کنفرانسی گذاشتیم و بعد از بازدید از حمام قبول کرد که این جابجایی را انجام دهد و رقمی را برای این کار پیشنهاد کرد تا حمام را با همان شرایط به مکانی بین کاخ چهلستون و عمارت عالی قاپو منتقل کند.

من با رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی مرحوم کازرونی تماس گرفتم و برای انجام این کار از سوی شهرداری اعلام آمادگی کردم ولی ایشان فرمودند که این تخصص خود ماست و پیش از این نیز کارهای مشابهی در استان‌های دیگر انجام داده ایم. و خب مدتی بعد هم حمام کاملاً تخریب شد. به نظر من کم کاری در این رابطه از سوی میراث فرهنگی صورت گرفته بود که در تمام این سال‌ها کاری برای جابجایی و مرمت حمام صورت نداده بود و البته دیگرانی هم در این اتفاق دخیل بودند. من گمان می کنم به سهم خودم در آن زمان اقداماتی در آن راستا انجام دادم که برای شما توضیح دادم و به هر حال تخریب این اثر تاریخی کار صحیحی نبوده است.

سوال: به غیر از شهرداری و میراث فرهنگی ، ارگان‌های دیگری  نیز در این ماجرا دخیل بودند؟

جواب: بله . اصل این اتفاق مربوط به جای دیگری است.  

جواب وبلاگ تاریخ مردم اصفهان: در خاطرات حاج سیاح آمده است که روزی خود وی همراه با سید جمال الدین اسدآبادی به اصفهان آمده بودند و سید یقه ظل السلطان را گرفت که در همه جهان آثار تاریخی را قدر می دانند و شما چرا آنها را تخریب می کنی؟ ظل السلطان نامه هایی از پدرش نشان داد که قبله عالم از وی خواسته بود این آثار را تخریب نماید تا نام صفویه نماند. ظل السلطان و ناصرالدین شاه هر دو رفتند اما بدنامی به ظل السلطان ماند که تیشه تخریب دست او بود.

جناب شهردار اسبق! نمی دانم چه کسی یا کسانی شما را به تخریب حمام تشویق کردند اما این قدر می دانیم که آن شب مأموران شما کلنگ به دست داشتند و احتمالاً خود شما نیز در آن حوالی بودید. حالا تقصیر را به گردن این و آن بینداز.

این همه را گفتیم تا مدیران فعلی نیز بدانند آثار تاریخی و فرهنگی از آن دست شوخی ها نیست که تخریب کنند و بعد جوری از زیر آن در بروند! این آثار متعلق به همه شهر ، همه کشور و همه جهان است.

/ 2 نظر / 158 بازدید
قنوات

سلام. متاسفانه در شهر تاریخی اصفهان یکی از بلایایی که موجب تخریب بناهای تاریخی می شود ، شهردارها هستند. شهردارهای اصفهان اغلب از این نظر محکوم اند. به نظر من باید فهرستی از بناهای تخریب شده در دوره هر شهردار تهیه کرد و مرتب در جاهای مختلف منتشر کرد تا شهردارها بدانند که اگر به تخریب آثار تاریخی بپردازند تاریخ و مورخان دست از سر آنان بر نخواهند داشت.

aireza

سلام در جستجوی حمام خسرو آقا به وبلاگ شما رسیدم. دلم نیامد از وبلاگ با ارزشتون به عنوان یک اصفهانی تشکر نکنم.