میناسیان، مورخ ارمنی و آثار او

لئون میناسیان در 12 دی 1391 در سن 92 سالگی در گذشت . هم شهریان ارمنی چهار قرن است در شهرک کوچک جلفا در جوار اصفهان زندگی می کنند. آنها جزئی از تاریخ شهر شده اند. مردمانی که از اصفهانیان تأثیر پذیرفته و بر آنها تأثیر نهاده اند. هر قومی و جمعیتی به مورخ آن شناخته می شود. مورخ ارامنه در اصفهان بی شک لئون میناسیان بود. انسانی خوش خلق و مهربان که هر وقت سوالی داشتید یا به درب خانه اش می رفتید، با خوشرویی شما را به داخل فرا می خواند و ثروت هایش را به شما نشان می داد. گاهی نیز کتابی از آثار فراوانش را به شما هدیه می داد. از میان ده ها اثر او بخش کوچکی از آنها به فارسی در آمده و ما می توانیم از آنها سود جوییم.  ( او هفتاد عنوان کتاب نوشت که ده جلد آن به زبان فارسی و شصت عنوان آن به زبان ارمنی می باشند)

در واقع لئون میناسیان آن بخشی از تاریخ اصفهان را که توسط ارامنه به نگارش در آمده بود ترجمه کرده و در اختیار ما گذاشت. مهم ترین این کتاب ها «تاریخ جلفای اصفهان» بود که در پست بعدی به شرح آن خواهیم پرداخت. اما کتاب دیگری که ارزش خاصی دارد «وصف بناهای مشهور اصفهان» اثر یوزکچیان است که مثلا طرحی از عمارت سردرب هزار جریب و یکی دو اثر نادر دیگر را در خود دارد. این کتاب نیز توسط میناسیان ترجمه گردید. از کتاب هایی که خود ایشان تألیف کرد «تاریخ ارمنیان جلفای اصفهان در 140 سال اخیر» نام دارد که در واقع ادامه کتاب «تاریخ جلفای اصفهان» است و در جایی که کتاب اخیر پایان می یابد، میناسیان سعی کرده است که آن را تکمیل نماید. تاریخ مدارس جلفا و چندین کتاب قطور دیگر نیز از آثار دیگر میناسیان هستند که امیدواریم همشهریان ارمنی به ترجمه و نشر آن اقدام نمایند. کار دیگری که باید در مورد آثار میناسیان انجام گیرد گرد آوری ده ها مقاله و کتاب های کوچک ایشان است که باید در مجموعه هایی یکجا جمع شوند. امیدواریم جای خالی میناسیان در پژوهش های ارمنی شناسی هر چه زود تر پر گردد.

 لئون میناسیان در ابتدای کتاب تاریخ جلفای اصفهان آورد «نزدیک به چهار قرن است که ارمنیان در ایران زندگی می کنند و روزهای تلخ و شیرین فراوان داشته اند اما هنوز از این آب و خاک دل نکنده اند و به زندگی در آن ادامه می دهند... اینک ارمنیان و غیر ارمنیان مثل برادران در جوار یکدیگر زندگی می کنند و برای سربلندی ایران و مردم غیور آن می کوشند» روحش شاد.

/ 0 نظر / 24 بازدید