بازسازی عصر سلجوقی در میدان عتیق

از ابتکارات جالب شهرداری اصفهان برگزار هفته های محله گردی است. این هفته که مصادف با هفته اصفهان نیز شده است، محله میدان عتیق(امام علی) مد نظر قرار گرفته است. از آنجا که اوج عظمت این میدان مربوط عصر سلجوقیان و پادشاهی ملکشاه بوده است، میدان رنگ و بوی دوران سلجوقی به خود گرفته است. شهرداری اصفهان با استخدام ده ها گروه تأتر و پوشانیدن لباس شخصیت های آن روزگار، سعی کرده است بازدید کنندگان را به دل دوران سلاجقه پرتاب نماید و زندگی شهری آن روزگار را بازسازی نماید. اصولاً یکی از راه های آموزش تاریخ، ایجاد فضای گذشته و گذر زنده از میان آن است. عده ای سرباز که در باروی میدان نگهبانی می دهند، محتسب و داروغه که به همراه افرادشان در میدان چرخ می خورند، اصناف آن زمان که بساط فروش هندوانه ، هیزم، پارچه و تیر و کمان را در میدان پهن کرده اند ، تجاری که از اقصا نقاط جهان برای تجارت در این میدان خیمه زده اند. سرانجام هم گاهی ملکشاه سلجوقی با خدم و حشم می آید چرخی در میدان می زند و می رود.

آن سو تر در راهروهای بازار عده ای فالگیر، منجم، مکتب دار و ... نشسته اند. در وسط میدان نیز پهلوانی زنجیر پاره می کند و آن یکی ورزش پهلوانی انجام می دهد.

میدان شلوغ است و جا به جای آن خاطره روزهای یک هزار سال پیش زنده می شود. در اطراف میدان نیز هر جا بنایی تاریخی بوده است، مورد بازدید قرار می گیرند: امامزاده هارون ولایت، مسجد و منار علی، مقبره خواجه نظام الملک و مسجد جامع.

از حق نباید گذشت. کمیته گردشگری شهرداری اصفهان در برنامه خود توانسته است تا حد زیادی رضایت مراجعین را جلب نماید.  دوستداران آثار تاریخی می توانند تا 11 اردیبهشت هر روز از ساعت 30 : 16 تا 19 برای بازدید این برنامه به میدان عتیق (امام علی) بروند.

/ 1 نظر / 123 بازدید
فروتن

سلام آقای دکتر خسته نباشید من همیشه از مطالب ارزشمند وبلاگتون لذت میبرم ممنون