روزنامه وقایع اتفاقیه و تاریخ اجتماعی اصفهان

از قراری که در روزنامه اصفهان نوشته بودند در روز 21 جمادی الثانی زوجه استاد اسماعیل نام، نجار عمارات دیوانی فوت شده و در امام زاده احمد مجلس فاتحه خوانی داشته اند. ناگاه طاق اتاق یک مرتبه بر سر آن جمعیت خراب شده ، ولی از تفضل خدایی کسی تلف نشده مگر یک نفر کودک به سن هشت نه ساله در زیر آوار ماند و فوت شده است.

********** (یک خبر دیگر در همان شماره روزنامه)*********

هم در روزنامه اصفهان نوشته اند که در محله بید آباد شبی مجلس شرب و هرزگی بوده است و در روی مهتابی نشسته بوده اند. سه ساعت از شب گذشته یک نفر شاگرد قصابی در آن میان بوده است، بر می خیزد برود ، شخصی دیگر مانع شده و دستی به سینه اش زده که عقب برود. از مهتابی پایین افتاده و فی الفور مرده است. کدخدای محله خبردار شده همگی اهل مجلس را گرفته به نزد عالی جاه چراغعلی خان ] حاکم وقت اصفهان[ برده و عالی جاه مشار الیه تنبیه بلیغی به جمیع آنها نموده و در حبس دارد تا بعد از این قاتل بر حسب شرع مطاع قصاص شود. (روزنامه وقایع اتفاقیه شماره 17، 27 رجب 1267)

********** (یک خبر دیگر سه شماره بعد)*********

بنایی در محله باقلا فروشان اصفهان کار می کرده است. از سقف خانه کوزه ای بیرون آمده ، در میانش یک صد و دو عدد قروش قدیم بوده و بناها در میان خودشان تقسیم کرده بودند. صاحب خانه مطلع شده و به نایب الحکومه عرض کرده ، آنها را حاضر کردند . بعد از تحقیق و تهدید ، نصف پول ها را فروخته بودند و نصف دیگر را که موجود بوده، به اردوی همایون فرستاده (روزنامه وقایع اتفاقیه شماره، 20، 19 شعبان 1267)

********** (یک خبر در حوزه زنان)*********

چنان که گفتیم اخبار زنان نیز در روزنامه ها زیاد درج می شده است. در شماره بعدی روزنامه وقایع اتفاقیه خبری از خودکشی یک زن اصفهانی درج شده است:

 «در اصفهان ضعیفه ای با شوهرش نزاع کرده بوده، به مسجد جامع رفته و در سر قبر مرحوم ملا محمد باقر ] مجلسی[ تریاک خورده و خود را کشته بود. شوهرش که این فقره را شنیده سراسیمه به مسجد آمده ، زن خود را به آن حالت متوفی یافت. او هم فی الفور تریاک خورده و روی جنازه همان ضعیفه مرده بود»[1] (روزنامه وقایع اتفاقیه شماره 21، 26 شعبان 1267)

همچنان که در چند مورد اخیر آمد، طیف وسیعی از اخبار و اطلاعات اجتماعی مربوط به 160 سال پیش در روزنامه مذکور درج می شده است. این اخبار قابل بررسی های جامعه شناختی و مردم شناختی بوده و نیز داده های زیادی در حوزه های تاریخ اجتماعی و محلی از آن قابل برداشت می باشد. این چند خبر به عنوان نمونه درج شد تا پژوهشگران به اهمیت روزنامه مذکور پی برده و در مطالعات خود بدان مراجعه نمایند.


[1] . امان از تصمیمات لحظه ای و شتابزده !

/ 3 نظر / 103 بازدید
مسعود

سلام لذت بردم خسته نباشی ممنون [دست]

محسن رحمتی

سلام خسته نباشید. وبلاگ زیبایی است. انشا’ در خدمت به هم میهنان همیشه موفق و پاینده باشید.

مسعود ناظم رعايا

با سلام و عرض ادب.مطالب زيبا و ارزشمندتان همواره مورد توجه اين جانب بوده و از انها بهره ها برده ام.ايا امكان دارد كه مطالب شما در سايت بنده به نام خودتان درج گردد.شاديتان را ارزو دارم.بدرود