مالیات دوچرخه سواری در سال 1319

 

 

یک گواهینامه دوچرخه مربوط به سال 1309

در فروردین سال 1319 اداره دارایی اصفهان شاید به دستور مرکز ، اعلام کرد که دارندگان دوچرخه از این  به بعد باید سالیانه 60 ریال بابت مالیات دوچرخه خود بپردازند. وگرنه هم دو برابر مالیات جریمه خواهند داد و هم دوچرخه آنان توقیف می شود. چنان که پست های قبل گفتیم چند ده هزار دوچرخه در شهر کارگری اصفهان در حال تردد بود و مسلما مبلغ زیادی به خزانه دولت از این طریق واریز می شد.

 اما راجع به این که این مبلغ، یعنی شصت ریال در روزگار خود چقدر ارزش داشته است درج خبری در  مهر آن سال بجا به نظر می رسد . در دوره رضاشاه معمول بود که شهرداری هر سال قیمت اجناس  مختلف  را اعلام می کرد و کسی جرأت نداشت بیشتر از قیمت آگهی شهرداری جنسی را بفروشد. اگر چنین می شد بازرسان شهرداری صاحب مغازه را به دادگاه مخصوص شهرداری یا صلحیه بلدیه یا شهرداری احضار می کردند


در  سال 1319 به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم در سال قبل(1318) ، قیمت اجناس خصوصاً کالاهای اولیه به شکل روز افزونی بالا می رفت تا این که شهرداری اصفهان تصمیم گفت در مهر این سال قیمت گوشت را در ماه های مختلف سال اعلام نماید بالاترین قیمت مربوط به ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت بود که هر سه کیلو 12 ریال اعلام گردید.   این خبر «بهای گوشت»بهای سلانه گوشت برای ماه های مختلف از سوی شهرداری اعلام شده است: شهریور، مهر و آبان : سه کیلو 6/9 ریال. آذر، دی و بهمن سه کیلو 2/11 برای ماه های اسفند و فروردین و اردیبهشت سه کیلو 12 ریال اعلام شده است. (روزنامه اخگر مهر 1319).  اگر ما متوسط قیمت گوشت را هر سه کیلو 10 ریال حساب کنیم،  شصت ریالی  که دوچرخه سوار اصفهانی می خواست بابت مالیات به اداره دارایی بپردازد ، معادل با 18 کیلو گوشت در آن روزها محسوب می شد. نمی  دانم چند درصداز دوچرخه سواران رفته و مالیات خود را پرداختند ، اما با شرطی که گذاشته بود، یعنی با پرداخت مالیات مذکور پلاک جدیدی برای دوچرخه نصب می شد، احتمالاً خیلی ها به این کار تن داده اند.

مالیات دوچرخه

«از طرف اداره دارایی یک آگهی منتشر شده مبنی بر این که چون مقرر گردیده از اول فروردین ماه 1319 از هر دوچرخه و سه چرخه غیر موتوری ، اعم از شخصی و کرایه ای، سالی شصت ریال بابت مالیات وصول شود، لازم است که دارندگان چرخ های نامبرده تا آخر اردیبهشت ماه آتی به اداره دارایی مراجعه کرده و با پرداخت سی ریال بابت قسط اول مالیات سال 1319 پلاک جدیدی برای دوچرخه یا سه چرخه خود تحصیل نمایند، و هم چنین تا آخر مهر ماه 1319 برای پرداخت قسط دوم مراجعه کنند، والا علاوه بر وصول دو برابر مالیات به عنوان جریمه چرخ های آنها نیز توقیف خواهد شد».

 روزنامه اخگر، 1517، 29 فروردین 1319.

  
نویسنده : عبدالمهدی رجائی ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٥