آگهی های کارخانه وطن

 

هم چنان که در مطلب مربوطه دیدیم کارخانه وطن در سال 1304 ش به راه افتاد. از این پس مردم اصفهان برای نخستین بار با یک مجمتع صنعتی آشنا شدند. از این پس کارگاه های کوچک پارچه بافی در درجه دوم قرار گرفتند و کارخانه کازرونی یا کارخانه هفت دست یا کارخانه وطن با تولید انبوه پارچه و پتو نیازهای بخش عمده ای از کشور را جبران کرد.

شناخت این کارخانه و تاریخ آن که خود بخش اثر گذاری از تاریخ این شهر است برای مورخ محلی بسیار ضروری می باشد. آن چه اینجا آمده است آگهی های تبلیغاتی این کارخانه است که در روزنامه اخگر (چاپ اصفهان) و روزنامه اطلاعات (چاپ تهران) در همان سال های 1305 یا 1306 انتشار یافته است. معمولا از یک آگهی می توان داده های زیادی به دست آورد مثلا این که چه نوع محصولاتی تولید می شود. در یکی از این آگهی ها خبر از تولید عبا در کارخانه وطن داده شده است یا مثلا از همان ابتدا پارچه های فاستونی برای تولید کت و شلوار و هم چنین پتو که از تولیدات دایمی این کارخانه بوده است.

نکته دیگری که در این آگهی ها اهمیت دارند نحوه تشویق مخاطبین به استفاده از این نوع پارچه های وطنی است. شعر:

کهن جامه خویش پیراستن            به از جامه عاریت خواستن

از اشعاری بود که از ابتدای مشروطیت و نهضت خودکفایی اقتصادی در محافل مختلف تکرار می شد و چکیده افکار کسانی بود که بر استفاده از تولیدات وطنی و رهایی از قید و بند کالاهای وارداتی تاکید داشتند.

اما در یکی از آگهی ها می خوانیم: دیگر زانوی شلوار شما مثل گنبد مسجد شاه آماس نمی کند!

 


  
نویسنده : عبدالمهدی رجائی ; ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٧