موانع ازدواج از هفتاد سال پیش تا کنون ...

 

برای مورخی که با منابع تاریخی سر و کار دارد، درک تداوم دردها و مشکلات جامعه بسیار شگفت انگیز است. موضوع ازدواج و نگاه به این پدیده همیشه از نکات جالب و قابل پژوهش در حوزه تاریخ اجتماعی می باشد. متنی که پیش

روی شماست مقاله کوچکی است که شخصی به نام صادق انواری در سال 1324 شمسی در روزنامه نقش جهان انتشار داده است. این روزنامه به وسیله حسین سعادت نوری در اصفهان انتشار می یافت. نکاتی که نویسنده در هفتاد سال پیش از موانع ازدواج تشخیص داده، غالب آنهاهمان هایی هستند که امروز نیز از موانع عمده ازدواج به شمار می روند. یعنی در این هفتاد سال هنوز دختران و پسران این جامعه نگاه خود را نسبت به موضوع ازدواج چندان تغییر نداده اند! امروزه که مطابق آمارها سن ازدواج بالا رفته و بسیاری از جوانان مجرد باقی می مانند هنوز هم یکی  از عمده ترین موانع همان مراسم پر خرج جشن ازدواج است که در این مقاله به تشریفات ازدواج گفته شده است. مانع دیگر رویا پردازی و دور شدن جوانان از واقعیت هاست. پسران و دختران همسرانی می خواهند که بسیار از جایگاهی که خودشان هستند فراتر می باشند. چنین است که به هر کسی رضایت نداده و ناچار مجرد باقی می مانند. از سوی دیگر نویسنده سعی کرده است به مخاطبین خود بگوید همه چیز را از زمامداران انتظار نداشته باشید. خودتان را اصلاح کنید! نگاه خودتان را تغییر دهید. چشم هم چشمی را رها کنید و در مجموع ساده تر بگیرید! اینک متن مقاله...


زمامداران و جامعه هردو مسئول خطر ناموسند

آقای مدیر محترم در چند شماره اخیر روزنامه نقش جهان مقاله های به قلم شیوای اقای علامه نگاشته شده بود و نظرم را جلب نمود و وظیفه خود دانستم که چند سطری به خوانندگان آن روزنامه تقدیم نمایم .

خوانندگان گرامی معایب اجتماعی از حد بیرون ، ولی تنها اولیای امور مسئول نیستند بلکه زمامداران و جامعه هر دو مسئولند یعنی تا حدی می  توان تقصیر را متوجه زمامداران یعنی قوه مقننه و قوه مجریه دانست زیرا آنها باید وسایل تسهیل ازدواج را تصویب و با اجرای قوانین فراهم نمایند. باید جوانان را به ازدواج تشویق کنند . باید تعلیمات اجباری را برای بالا بردن سطح فکر جامعه اجرا کنند و خدمت زیر پرچم را جزو برنامه های آموزشگاه ها قرار دهند تا از این راه سنگ بزرگی را که در اولین مرحله سد ازدواج است از میان بردارند.

اما جوانان و دوشیزگان و پدران آنها نیز تشریفات ازدواج را از بین ببرند . به یکدیگر نگاه نکنند . همه همسر ثروتمند تحصیل کرده و زیبا و از نژاد کیان آرزو نداشته باشند.

ای پسران خام! خیال نکنید زیبایی دختران طناز مشکلات زندگی را برای شما حل می کند و شما و اولادتان را خوشبخت می نماید. ای دوشیزگانی که روی سخن با شماست! همه چیز یک جا جمع نمی شود. وفاداری، نجابت، ثروت، علم و ادب و زیبایی در یک جوان متمرکز نیست . هر چه را که بیشتر دوست دارید دارنده آن را انتخاب کنید.

بسیار شنیده ایم پسرانی که ممکن است سواد نداشته باشند ، همسر تحصیل کرده ای که اقلاً دوره متوسطه را دیده باشد آرزو نموده و یا دختری که پدرش بی کاشانه است شوهری را آرزو می کند که چند آپارتمان داشته باشد.

ای پسران جوان و ای دوشیزگان خوش سلیقه ! فکر نامزدی خیالی را از سر بیرون کنید و مطابق شأن خود همسر اختیار کنید و بیش از این مایه فساد جامعه نشود!

گفتن زمن از تو کار بستن.                     صادق انواری

 

روزنامه نقش جهان، شماره232 ، 5 تیر 1324

  
نویسنده : عبدالمهدی رجائی ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٩