خیابان شاهپور یا آیت الله کاشانی کی کشیده شد. برگی از کتاب تحولات عمران و مدیریت

داستان خیابان های شهر

هر خیابان داستانی دارد. برای آن ها که لحظه تولد خیابان را دیده اند این داستان زیاد دلکش نیست شاید هم به همین خاطر در هیح کجا ثبت نمی شود که این خیابان چه وقت کشیده شده است. اما برای برای نسل های بعد همیشه این سوال باقی می ماند که فلان خیابان کی کشیده شده است؟

یک فصل از کتاب تحولات عمران و مدیریت شهری اصفهان که به تحولات شهری اختصاص دارد به ما نشان می دهد که پرژه فلان خیابان از چه زمانی برنامه ریزی شد؟ چه وقت کلنگ زنی شد و مراحل مختلف ساخت آن چه بودند. نیز به ما می گوید این خیابان به چه منظوری کشیده شد. یکی از خیابان های مهم واولیه اصفهان خیابان شاهپور بود که اکنون شامل خیابان های شهیدبهشتی و کاشانی است . این خیابان در سال 1309 کشیده شد. داستان این خیابان را از زبان روزنامه اخگر می خوانیم:

 

خیابان‌های جدید

به طوری که در شماره‌های گذشته اطلاع دادیم در سایة جدیت حکومت جلیله و سرپرستی ریاست محترم نظمیه، امور ساختمانی یک قسمت شهر ‌(‌جنوب غربی‌)با نهایت سرعت دارد پیش می‌رود.

در خیابان‌های چهارباغ، دو خیابان برای عبور و مرور وسایل نقلیه در طرفین خیابان وسط،با یک عرض کافی، در دست ساختمان است. خیابان دنبال جوی‌شاه را نیز با نهایت زیبایی مشغول ساختن و توسعه دادن می‌باشند. خیابان دیگری نیز از سر «پل‌حاج‌کاظم» با عرض 18 ذرع تا حاشیة رودخانه شروع شده و عنقریب خاتمه پیدا می‌کند.

 این‌ها خیابان‌هایی بود که سابقاً خبر احداث آن‌ها را درج کرده بودیم. اینک از روز گذشته شروع به احداث خیابان دیگری گردیده که خیابان دروازه تهران و چهار سوق شیرازی‌ها و خیابان لنبان را مستقیماً  به طرف رودخانة زاینده‌رود، به مهندسی مسیو براتسو و تحت نظر شخص حضرت آقای مشارالدوله و آقای سرهنگ شهردار امتداد می‌دهد.

 با احداث این خیابان یکی از بزرگ‌ترین خدمات عمرانی از طرف حکومت جلیله  و ریاست محترم نظمیه نسبت به شهر اصفهان شده، و  چنان‌چه همین رویة مستحسن خود را تعقیب کرده و مخصوصاً در ساختمان سطح خیابان‌های مزبور و درخت نشاندن در اطراف آن‌ها نیز مساعی جمیلة خود را به کار برند، می‌توان ادعا کرد که در تمام شهرهای ایران محله‌ای و ناحیه‌ای بهتر و با صفاتر از ناحیة جنوب غربی اصفهان نخواهد بود.

احداث این خیابان‌ها یک قسمت از آرزوهای روزنامه اخگر را عملی کرد و حالا می‌توان گفت که شهر اصفهان تا حدی قابل جلب سیاحان داخلی وخارجی شده است.

روزنامه اخگر، سال دوم، ش 324، 21 فروردین 1309

  
نویسنده : عبدالمهدی رجائی ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٦