درباره فتح الله وزیر زاده بنیانگذار اخگر

فتح الله وزیر زاده یکی از روزنامه نگاران اصفهان بود. وی در سال 1299 روزنامه اخگر را راه اندازی کرد. ولی چون نمی توانست آن را به طور مرتب انتشار دهد، مدیریت آن را به امیرقلی امینی سپرد و خود در وزارت دادگستری استخدام شده و راهی شهرهای مختلف ایران گردید. وزیر زاده فرزند یکی از شخصیت های دربار ظل السلطان به نام میرزا اسدالله وزیر بود. فتح الله سرانجام در سال 1342 فوت کرد و روزنامه اصفهان به مدیریت امیرقلی امینی راجع به وی نوشت:...

آقای فتح الله وزیر زاده فرزند مرحوم میرزا اسدالله خان وزیر و موسس روزنامه اخگر که چندین سال زیر نظر مستقیم ایشان به طور هفتگی و گاهی به طور نامرتب انتشار می یافت و از خوشنام ترین و وزین ترین جراید اصفهان بود با قلم توانای این مرد پاک فطرت انتشار می یافت تا این که مرحوم داور وزیر دادگستری ایشان را که دارای تحصیلات قدیم و جدید و از فارغ التحصیل های دانشگاه بیروت بود، به عضویت دادگستری و سمت ریاست دادگاه بدایت استان کرمان منصوب نمود و از همین تاریخ از طرف ایشان مدیریت مسئول روزنامه مزبور به مدیر این روزنامه واگذار و به طور یومیه انتشار یافت.  مرحوم وزیر زاده پس از چند سال به سمت ریاست استیناف دادگستری کرمان ارتقا یافت و بعدا عهده دار ریاست دادگستری های خوزستن و فارس و اصفهان و در سال های اخیر به سمت مستشاری دیوان کشور برقرار تا این که در سه سال قبل بازنشست گردید. گاهی در تهران و گاهی در اصفهان عمر خود را سپری می ساخت. در همین اثنا مبتلا به مرض سرطان شد و برحسب تجویز پزشکان برای عمل جراحی به لندن عزیمت نمود ولی متأسفانه در نتیجه عمل مزبور جان به جان آفرین سپرده جنازه ایشان با هواپیما به اصفهان حمل گردید و روز قبل رسید و در مقبره خانوادگی واقع در تخت پولاد دفن گردید.

مرحوم وزیر زاده علاوه بر مراتب فضل و دانش و قریحه خاصی که در نویسندگی داشت، مردی بود صاحب شخصیت ممتاز اخلاقی که با هر کس در یک جلسه مصاحبت می فرمود، او را مجذوب سجایای خود می ساخت. در پاکدامنی و عفت نفس محققا نظیرش کمتر یافت می شود و از شدت احتیاط گاهی در رفتار قضایی خود خشک به نظر می رسید.  در عرض چند سال که او ریاست دادگستری استان اصفهان را داشت، احدی نتوانست کمترین ایرادی به طرز عمل و قضاوتش بگیرد.

ما این مصیبت را به عبدالله وزیر زاده مدیر گرامی روزنامه ارژنگ تسیلیت می گوییم.

روزنامه اصفهان،    20 شهریور 1342 .

  
نویسنده : عبدالمهدی رجائی ; ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٧